Prowadzenie jakiejkolwiek działalności rolnej, wiąże się z problemami ze zwierzętami, które nazywamy niesławnie „szkodnikami”. Są to takie zwierzęta, które negatywnie wpływają na rolnictwo czy sadownictwo ze względu na to, że zwyczajnie podjadają wszelkie zbiory i podgryzają sadzonki, co w konsekwencji zmniejsza ich ilość lub całkowicie je niszczy, jak na przykład w przypadku dzików, które ryją w ziemi, niszcząc wszystko naokoło. Na szczęście można użyć repelentów, które skutecznie odstraszają szkodniki, jednocześnie będąc ekologiczne i nie niszcząc zbiorów ani środowiska. Jakie to repelenty i jak je stosować? Przekonaj się poniżej.
Repelent na zające
Zające w sadownictwie to przekleństwo, gdyż obgryzają drzewa i nie pogardzą zjedzeniem części zbiorów. Można oczywiście stosować pułapki, jednak nie zawsze to działanie jest w stanie pozbyć się tych gryzoni, dlatego najlepiej będzie użyć repelentu na zające. Oczywiście nie każdy repelent działa na każde zwierzę, jednak Biotec jest idealny na zające, gdyż te wyczuwają zagrożenie poprzez woń wydobywającą się właśnie przez rozniesiony preparat. Biotec imituje zapach drapieżnika, co jednoznacznie kojarzy się zwierzętom z zagrożeniem, dlatego stosowania Biotecu jest specyficzne. Trzeba nawilżyć szmatkę lub użyć dyspensera, a następnie ustawić na wysokości zwierzęcego pyska. Tak zastosowany repelent będzie skutecznie odstraszał zające.
Repelent na dziki
Dziki, czyli szkodniki, które pozostawiają teren jak pobojowisko. Jest to zmora wszystkich rolników, którzy często rano zastają całkowicie zdewastowane pole ziemniaków czy kukurydzy, dlatego najlepiej będzie użyć specjalistycznych repelentów, które zapobiegną takim sytuacjom. Najlepszym będzie tutaj preparat wonny, np. Wildgranix, który imituje zapach wilka. Z racji tego, że zainteresowania kulinarne dzików leżą poniżej ziemi, preparat rozprowadza się po ziemi. Wówczas dziki wyczuwają zagrożenie i opuszczają teren, dzięki czemu nasze uprawy nie są zagrożone. Preparat również sprawdzi się w ogródkach, gdyż jak dobrze wiadomo, dziki jeśli mają możliwość adaptacji do otoczenia, to wola jeść ze śmietników lub pól uprawnych, niż samemu szukać pożywienia. Preparat jest całkowicie naturalny, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o to, czy zaszkodzi roślinom lub glebie. Wchłania się w ziemię i dzięki temu jeszcze dłużej działa, odstraszając dziki. Jest to więc repelent na dziki, który działa doskonale.
Jeśli jednak szukasz czegoś na wszystkie te szkodniki, to warto użyć oprysku Penergetic-b WV, który skutecznie odstrasza wszelkiego rodzaju szkodniki. Oczywiście wszystko musi być dobrze rozprowadzony, by mógł działać na tak dobrym poziomie.
Repelent na sarny
Sarny żywią się zarówno owocami, jak i kwiatami, dlatego najczęściej można je spotkać w sadach, ogródkach lub na polach, gdzie mają łatwy dostęp do żywności. By zminimalizować straty i móc pozbyć się tych szkodników, należy zastosować odpowiedni repelent. Może to być Biotec lub Hukinol, które świetnie sprawdzają się na odstraszaniu saren. Można je stosować bezpośrednio na korę drzew lub rośliny, jednak radzimy stosować się do zastosowania wskazanego w ulotce, czyli nasączyć szmatkę i pozostawić na kiju, na wysokości pyska zwierzęcia lub użyć dyspensera. Jeśli repelent na sarny, to najlepszy będzie właśnie Hukinol i Biotec.
Stosowanie repelentów – zasady
Należy uważać podczas używania każdego repelentu, gdyż nie może się on dostać do organizmu człowieka, dlatego podczas rozprowadzania należy robić to w rękawiczkach, nie jeść, nie pić i nie palić podczas tego, a po zakończonym użyciu należy dokładnie umyć ręce. Trzymać z dala od dzieci, najlepiej na wysokich półkach, do których nie dostaną i dokładnie zakręcać, by przez przypadek repelent nie wylał się w najmniej odpowiednim momencie. Repelenty te są niegroźne dla środowiska i nie niszczą upraw ani nie wpływają negatywnie na rośliny oraz zbiorniki wodne.
Uniwersalnym rozwiązaniem będzie zawsze sznur hukowy z racji jego funkcji czyli imitacji dźwięku wystrzału z broni.