Problem ze zwierzętami, podczas uprawy roli jest nieunikniony. Zwierzęta wyczuwają łatwy dostęp do pożywienia, przez co czerpią z niemalże „darmowej jadalni”. Jest to mnóstwo zwierząt, które w dużej mierze utrudniają pracę na roli i zmniejszają znacząco plony. Istnieje jednak możliwość ich odstraszania specjalnymi repelentami, dlatego polecamy zapoznać się z treścią poniżej, by wiedzieć wszystko o odpowiednim odstraszaniu zwierząt i skuteczności tychże repelentów.
Zające i inne, czyli małe zwierzęta niszczące uprawy
Odstraszacz na zające jest niezbędny, gdyż te małe zwierzęta potrafią bardzo łatwo dotrzeć do upraw i wyjeść to, co w nich najcenniejsze. Wszystkie małe zwierzęta są bardzo wrażliwe na repelenty w postaci wonnej, dzięki której wyczuwają drapieżnika np. wilka lub człowieka, przez co nie zapuszczają się w dany teren. Repelent Biotec będzie idealnym rozwiązaniem, gdyż imituje on zapach, który odstrasza zwierzęta. Stosuje się go najczęściej w postaci nawilżonej nim szmatki, ustawionej na poziomie pyska zwierzęcia, dlatego w przypadku zająców, kun czy bobrów najlepiej będzie jak najniżej umieścić repelent. Wówczas zapach będzie intensywniejszy, co skuteczni poradzi sobie z odwiedzinami niechcianych gości.
Ptaki – jak je odstraszyć?
Ptaki zdecydowanie zaliczają się do jednych z najbardziej uciążliwych szkodników na polach uprawnych. Często strachy na wróble nie są wystarczającym sposobem, by poradzić sobie z tymi szkodnikami, dlatego wówczas najlepiej będzie zastosować repelent w postaci sznurów hukowych. Imitują one wystrzał ze strzelby myśliwskiej, dzięki czemu ptak wlatujący na konkretne pole, będzie stanowczo odstraszony poprzez silny huk. Jest to świetne rozwiązanie i idealny odstraszacz na ptaki. Jeśli więc masz problem z ptactwem, to sznur hukowy będzie najlepszy, by je odstraszać.
Jak skutecznie odstraszyć dziki?
Można śmiało powiedzieć, że sezon kiedy ziemniaki są już prawie gotowe do wykopków jest najlepszy dla dzików. To wtedy ryją w ziemi, by dostać się do bulw, które stają się ich bardzo łatwym do zdobycia pożywieniem. Jak pozbyć się tych szkodników? Jest wiele sposobów, gdyż na dziki działają zarówno sznury hukowe, jak i Biotec czy Hukinol ustawiony na poziomie ich pyska, Wildgranix imitujący powonienie wilka oraz Penergetic-b wv. Wszystkie te repelenty skutecznie radzą sobie z wizytami dzików na polach oraz w terenach zabudowanych. Warto wspomnieć, że Wildgranix jest naturalny i użyźnia glebę, dzięki czemu dłużej utrzymuje się na powierzchni, co sprawia, że zapach jest wciąż obecny. Odstraszacz na dziki jest więc kwestią wyboru.
Sarny – jak je odstraszyć?
Te szkodniki są obecne nawet w ogródkach przydomowych. Któż z mieszkających niedaleko lasów nie miał sytuacji, kiedy sarna zjadła piękne płatki róż lub innych kwiatów? Jeśli chcesz uchronić się przed wyjadaniem przez sarny kwiatów lub plonów, powinieneś wybrać sznury hukowe, gdyż sarny są bardzo podatne na dźwięki. Ponadto jeśli użyjesz Biotecu lub Hukinolu namaczając nim szmatkę i ustawiając ją na kiju na poziomie pyska sarny, również będzie spełniał swoje zadanie. Sarny mają bardzo rozwinięty węch, dzięki czemu najpierw czują, a dopiero potem widzą. Daje to przewagę, gdyż właśnie ze względu na to wonne preparaty świetnie na nich działają jako odstraszacz na sarny.
Uwaga! Regularnie zmieniaj rodzaj repelentu
Repelent stosowany nadmiernie jest nieskuteczny. Zwierzęta przyzwyczajają się nawet do sznurów hukowych, dlatego należy unikać długiego stosowania jednego repelentu. Najlepiej będzie używać ich co jakiś czas na zmianę, by mieć pewność, że będą skutecznie odstraszały wszelkie szkodniki, które odwiedzają nasze pola czy ogródki. Ze względu na to, że dziki ryją w ziemi, skuteczne będzie dla nich najwięcej repelentów, na ptaki natomiast najlepiej działają sznury hukowe. Sarny mają wyostrzony węch, dzięki czemu repelenty wonne świetnie się sprawdzają. Nie znaczy to jednak, że tylko te repelenty działają tylko na te zwierzęta. Należy je używać na przemiennie, by zwierzęta ciągle czuły nieprzewidywalne zagrożenie na danym obszarze.